Blog

PAŹDZIERNIK / KREDYTY HIPOTECZNE I RYNEK NIERUCHOMOŚCI – PRZEGLĄD

BIK: popyt na kredyty mieszkaniowe wreszcie "na plusie".
Najnowszy komunikat BIK wskazuje, że we wrześniu bieżącego roku popyt na kredyty mieszkaniowe okazał się o 5,4% wyższy aniżeli rok wcześniej. I wprawdzie do dwucyfrowego wyniku jest jeszcze daleko, to należy podkreślić, że jest to pierwsze dodatnie wskazanie w okresie pandemii i z pewnością całkiem niezły prognostyk na przyszłość. Czy dzięki temu Banki rozluźnią politykę kredytową? Te dane na pewno są dla nich sporą zachęta. Zakomunikowana przez BIK wartość BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe na poziomie +5,4% oznacza, że we wrześniu 2020 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 5,4% niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Szczegółowe dane wskazują, że w minionym miesiącu o kredyty mieszkaniowe zawnioskowało 37,7 tys. klientów, co w ujęciu rocznym oznacza wzrost o 5,3% (z 35,8 tys.). Warto dodać, że względem sierpnia 2020 r. mamy zwyżkę o 15,4%, a w stosunku do kwietnia 2020 r. aż o 35,5%. BIK podaje również, że średnia kwota kredytu mieszkaniowego wnioskowanego we wrześniu br. wyniosła 291,83 tys. zł i była o 4,9% wyższa niż we wrześniu 2019 r.
źródło
Spłaciłeś kredyt przed terminem?
Nareszcie możesz łatwo sprawdzić jaki należy Ci się zwrot prowizji! Rzecznik Finansowy uruchomił kalkulator. 4 lata temu Rzecznik Finansowy po raz pierwszy wspólnie z UOKiK zwrócił kredytobiorcom uwagę na możliwość otrzymania zwrotu części kosztów przy wcześniejszej spłacie kredytu konsumenckiego. Teraz instytucja przygotowała specjalny kalkulator i poradnik dla konsumentów. W odświeżonym serwisie internetowym Rzecznika Finansowego znalazło się narzędzie przygotowane z myślą o kredytobiorcach. Kalkulator pozwala oszacować kwotę prowizji i opłat (poza opłatami notarialnymi, wykluczonymi ze zwrotów), którą powinniśmy otrzymać z powrotem przy przedterminowej spłacie zobowiązania. W obliczeniach uwzględniane są odsetki za okres opóźnienia. Rzecznik Finansowy przypomina na dedykowanej stronie, jakie opcje ma klient, który ma trudności z odzyskaniem opłat. Pierwszym krokiem jest złożenie reklamacji w banku lub firmie pożyczkowej. Dopiero gdy kredytodawca nie uzna naszych racji można złożyć wniosek o interwencję Rzecznika Finansowego. Klient może także skierować sprawę bezpośrednio do sądu. Urząd wskazuje, że w takim przypadku może służyć tzw. istotnym poglądem, który przedkłada się w sądzie.
źródło
Członek RPP: Podstawowy scenariusz to stabilizacja stóp, ale w negatywnym wariancie możliwe ujemne stopy proc
Co to oznacza dla kredytobiorców? Niższe raty kredytowe! Oczywiście aby nie być gołosłownym – tu zaoszczędzą, ale dla gospodarki długofalowo może to się źle skończyć. Jeżeli nastroje konsumenckie pogorszyłyby się istotnie, wówczas pożądane byłoby obniżenie stóp procentowych nawet do poziomu ujemnego - napisał w artykule dla Radia Maryja (tak dokładnie w tym radiu) członek RPP Eryk Łon. Dodał, że prawdopodobieństwo negatywnego scenariusza gospodarczego jest małe, ale do wariantu ujemnych stóp należy się przygotować mentalnie. Czy to należy traktować jako pewnik? Nie, ale warto rozumieć co się dzieje!
Ceny za metr kwadratowy mikromieszkań osiągają zawrotne wartości.
Mikrokawalerki święcą tryumfy na polskim rynku nieruchomości. Mieszkania, które jeszcze kilka lat temu traktowane były w kategoriach ciekawostki, dziś są chętnie wybierane przez inwestorów jakoprodukty przeznaczane pod wynajem. Dla przykładu – za 17-metrową kawalerkę w standardzie deweloperskim w jednej z inwestycji na osiedlu Gądów Mały we Wrocławiu trzeba zapłacić 240 tysięcy złotych. Stawka za 1 mkw. wynosi aż 14 tysięcy. Jest ona bardzo wygórowana, jednak w tej cenie na chwilę obecną nie da się kupić mieszkania w stolicy Dolnego Śląska, chyba że do remontu i na dalekich peryferiach. Czy to dobry moment na zakup? Tego nie wie nikt, ale warto rozumieć, że jest to świetny moment na sprzedaż, a to już daje dużo do myślenia…
źródło
„Gotówkowe" zakupy mieszkań w odwrocie – nowe dane NBP.
Ostatni raport o rynku nieruchomości NBP przynosi zaskakujące dane. Udział transakcji gotówkowych na pierwotnym rynku mieszkaniowym w 7 największych miastach spadł w II kwartale gwałtownie – do 31 proc. z 72 proc. w pierwszych trzech miesiącach 2020 r. Od początku 2015 r. publikowana przez bank centralny estymacja mieściła się w przedziale od 59 do 75 proc. dane dotyczą wyłącznie siedmiu największych miast w Polsce (Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Warszawa, Wrocław) i tylko rynku pierwotnego. 2 Co to może oznaczać? Mniej chętnych na zakup, a tym samym więcej okazji inwestycyjnych? Czas pokaże czy tak się stanie.
źródło
Pekao: do 2021 r. ceny mieszkań mogą spadać, potem rosnąć.
Do 2021 roku ceny mieszkań mogą odnotować umiarkowany spadek, potem powrócą na ścieżkę wzrostu - uważają ekonomiści Banku Pekao. Ich zdaniem w latach 2022-24 banki złagodzą politykę kredytową i w mieszkania będzie inwestować coraz więcej osób.
źródło
23/10//2020