Blog

WRZESIEŃ / KREDYTY HIPOTECZNE I RYNEK NIERUCHOMOŚCI – PRZEGLĄD

Stopy procentowe bez zmian. RPP utrzymała główną stopę referencyjną na poziomie 0,1 proc.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi 0,1 proc., - podał bank centralny. W ubiegłym tygodniu prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński ocenił w rozmowie z ISBnews, że stopy procentowe w Polsce są obecnie na właściwym poziomie. Dodał, że gdy Polska znajdzie się ponownie na stabilnej ścieżce wzrostu gospodarczego, stopy procentowe "kiedyś" wzrosną. 1
źródło
GUS: w pierwszym półroczu br. oddano o 3 proc. więcej mieszkań niż przed rokiem.
W pierwszym półroczu br. oddano do użytku ponad 97 tys. mieszkań, o 3 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Zgodnie z danymi GUS, najwięcej nowych mieszkań oddano na Mazowszu. GUS wyjaśnił, że w pierwszym półroczu oddano do użytkowania 97 tys. 345 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 8649,4 tys. m kw. W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, liczba mieszkań wzrosła o 2869 (3 proc.), a ich powierzchnia wzrosła o 140,2 tys. m kw. (1,6 proc.). Urząd dodał, że przeciętna powierzchnia użytkowa nowo oddanego mieszkania wyniosła 88,9 m kw. i w porównaniu do sytuacji sprzed roku zmalała o 1,2 m kw. Średnia powierzchnia mieszkania w budynkach jednorodzinnych wynosiła 132,8 m kw., natomiast w budynkach wielorodzinnych 52,5 m kw.
źródło
Mieszkania wreszcie zaczęły tanieć, choć nie wszędzie.
Drugi kwartał 2020 r. przyniósł w większości dużych polskich miast długo wyczekiwany spadek cen transakcyjnych mieszkań. Jeśli nawet poszczególne metraże nie taniały, można było dostrzec wyhamowanie trwających od miesięcy wzrostów. Wpływu pandemii koronawirusa na ceny nie potwierdzono jedynie w Lublinie i Olsztynie. Drugi kwartał 2020 r. przyniósł wyraźne wyhamowanie cen transakcyjnych mieszkań w Warszawie. W relacji do I kw. 2020 r. średnia cena wahała się od -1,4 proc. w przypadku największych mieszkań o powierzchni przekraczającej 100 mkw., po nieznaczny, nieprzekraczający 1 proc., wzrost w przypadku mieszkań o powierzchni od 40 do 50 mkw., za które trzeba było płacić średnio 9265 zł/mkw.
źródło
W Polsce rozwija się budownictwo dla seniorów.
Lockdown wyhamował tempo lokowania pieniędzy w budownictwie dla seniorów w Europie, ale rynek jest niezmiennie perspektywiczny. W Polsce dopiero się rodzi. Budownictwo dla seniorów to obok portfeli mieszkań na wynajem instytucjonalny i akademików tzw. alternatywna część rynku nieruchomości komercyjnych. "Z roku na rok inwestorzy lokują w tego typu obiekty coraz więcej pieniędzy. Pandemia zamroziła możliwość zawierania transakcji, ale nie zdusiła popytu". Jak szacują analitycy niemieckiego oddziału firmy Savills, w I połowie 2020 r. w budownictwo dla seniorów zainwestowano 515 mln euro (2,3 mld zł), o 25 proc. więcej rok do roku – skok to zasługa mocnego I kwartału. Budownictwo dla seniorów cieszy się wzięciem, ponieważ stoi na solidnych fundamentach, przede wszystkim starzenie się społeczeństw w Europie jest faktem. Poza tym portfele emerytów są mniej wrażliwe na zawirowania w gospodarce i na rynku pracy. Mieszkania dla seniorów to również zróżnicowane źródła przychodów: poza wpływami z czynszu to także opłaty za dodatkowe usługi".
źródło
Do Sejmu trafił pakiet zmian w ustawach mieszkaniowych i nowelizacja Prawa budowlanego przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju.
Chodzi przede wszystkim o społeczną część pakietu mieszkaniowego, która czeka teraz na rozpatrzenie przez posłów. Dzięki nowym przepisom, samorządy mają dostać więcej pieniędzy na budowę mieszkań dla osób o mniej zasobnych portfelach. Chcemy dać lokatorom możliwość wyboru między stabilnym najmem, bez wiązania się z bankiem wieloletnim kredytem, a zakupem mieszkania na własność - mówi PAP wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jak zaznaczyła wicepremier, przygotowane w Ministerstwie Rozwoju zmiany w przepisach, mają pomóc w uzyskaniu mieszkania tym osobom, których nie stać na jego kupno. Jak podkreśliła, "chcemy +ucywilizować+ najem mieszkania, które może dać poczucie stabilności i bezpieczeństwa, porównywalne z tym, jakim jest jego własność".
źródło
Kupno domu w czasach pandemii? Jak najbardziej. Doniesienia z USA wskazują, że tamtejszy rynek przeżywa właśnie swój rozkwit - dynamika transakcji jest historycznie wysoka.
Z danych National Association of Realtors wynika, że w lipcu br. sprzedaż używanych domów wzrosła względem czerwca o pokaźne 24,7 proc. Tak wysokiego miesięcznego wzrostu nie zanotowano od ponad pół wieku.
źródło
21/09/2020