Blog

SPRZEDAŻ LUB WYNAJEM NIERUCHOMOŚCI, A JEJ WYGLĄD – CZYLI CO MOŻNA ZYSKAĆ ZATRUDNIAJĄC HOME STAGERA

Zawód home stagera jest stosunkowo nowym zjawiskiem w naszym kraju. Do czego potrzebna nam taka osoba w zespole przy inwestowaniu w nieruchomości, kim dokładnie jest i jakie są korzyści ze współpracy z nim? Jakie są statystyki dotyczące jego działania oraz czym różni się od architekta wnętrz? W poniższym artykule Martyna Szczawińska, aktywny inwestor na rynku nieruchomości oraz home stager, przedstawi zalety jakie można zyskać zatrudniając taką osobę.
KIM JEST HOME STAGER I CZYM SIĘ ZAJMUJE?

Home stager to innowacyjny zawód, który stanowi połączenie pracy: architekta wnętrz, marketingowca i pośrednika nieruchomości. Home staging natomiast to układanie strategii sprzedaży i wynajmu danej nieruchomości wraz z zaplanowaniem odpowiednich prac i ich wykonaniem, mających na celu doprowadzenie do szybszej sprzedaży mieszkania/domu lub bezpiecznego i bardziej rentownego wynajmu lokalu. To również analiza nieruchomości pod kątem jej mocnych i słabych stron. Innymi słowy, można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju lifting nieruchomości, który przy zaangażowaniu możliwie najmniejszego kapitału da spore korzyści w postaci bardziej intratnej sprzedaży i skrócenia czasu trwania całej transakcji. W wynajmie oznacza to lepszy zysk za wynajem i najemcy chętni do dłuższej współpracy. Brak pustostanów to dodatkowy zysk właściciela mieszkania.
CZY HOME STAGING JEST ZAWSZE KONIECZNY?

Zakres usług wykonywanych przez profesjonalnie działającego home stagera jest rozbudowany. Osoba na tym stanowisku, współpracę z kontrahentem rozpoczyna od konsultacji home stagingowej prowadzonej na miejscu w nieruchomości. Konsultacja taka może być zakończona szczegółowym raportem opisującym, jakie zmiany powinny być dokonane w nieruchomości. Jest to zupełnie podstawowa usługa. której koszt zazwyczaj oscyluje w granicach 200-350 zł. Wówczas klient zyskuje swojego rodzaju „przewodnik", dzięki któremu pozna słabe i moce strony nieruchomości, jednocześnie zyskując wskazówki jak wyeliminować te mniej pożądane. Właściciel takie prace może wykonać samodzielnie, więc praca home stagera kończy się na tym etapie. Jest to stosunkowo niska inwestycja, która pozwoli zwiększyć rentowność inwestycji często o kilkadziesiąt procent. Więc koszt takiej usługi zwraca się wielokrotnie.
Ale czy to zawsze konieczne?

Odpowiem przewrotnie: i tak i nie. Jeżeli chodzi zaś o wynajem, wydaje się, że inwestując w nieruchomość majątek swojego życia lub też wiążąc się kredytem na wiele lat koszt usługi home stagera, to tak naprawdę mały promil całych kosztów związanych z inwestowaniem. Jeśli więc masz na wyciagnięcie ręki eksperta, który pozwoli ci zaoszczędzić tysiące złotych na etapie meblowania lokalu i zwiększy rentowność nieruchomości, to świadomy inwestor, który ceni sobie bezpieczeństwo transakcji, powinien skorzystać z takiej pomocy. Szczególnie, jeśli sam dopiero „raczkuje" w tych sprawach. Bezwzględnie osobami potrzebującymi wsparcia home stagera są osoby, które chciałyby, ale z jakiś względów nie wynajmują mieszkania przez 12 miesięcy w roku lub też w ich mieszkaniu pojawia się tzw. rotacja najemców (wymieniają się w ciągu roku i to kilka razy). Podobnie, jeśli mieszkanie zanim się wynajmie, stoi dłużej niż miesiąc puste a telefon od potencjalnych najemców milczy. Jeśli chodzi o sprzedaż nieruchomości to szczególnie zaleca się wsparcie home stagera przy sprzedaży luksusowych lub wartościowych nieruchomości, dużych i mniej chodliwych mieszkań oraz domów.
Kolejnym rozszerzeniem usługi wykonywanej przez home stagera jest znalezienie i przygotowanie niezbędnych atrybutów oraz wyposażenia dla danej nieruchomości, podesłanie w postaci tabularycznej pełnego wyposażenia i zasugerowanie ułożenia przedmiotów. Jednak kwestię koordynacji prac fachowców przy np. zmianach elektrycznych w mieszkaniu, malowaniu ścian składaniu mebli wieszaniu i rozmieszczaniu dodatków przejmuje już sam właściciel nieruchomości.
Całkowita metamorfoza mieszkania polega na przejęciu wszystkich obowiązków przez home stagera w zakresie przygotowania mieszkania, nadzór nad pracami fachowców oraz ich koordynacja. W grę wchodzi również przygotowanie przykładowej treści ogłoszenia dla danej nieruchomości. Najbardziej rozbudowaną usługą jest poprowadzenie w imieniu właściciela nieruchomości sprzedaży lub wynajmu nieruchomości, zarządzanie ogłoszeniem oraz umawianie spotkań z potencjalnymi zainteresowanymi oraz prezentacja nierucho-mości. Klient każdorazowo decyduje jaki ma być zakres usługi wykonany przez home stagera. Home stager staje się pewnego rodzaju przyjacielem właściciela nieruchomości, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu doprowadzi lub pomoże doprowadzić do skutecznej sprzedaży lub wynajmu nieruchomości.
Z uwagi na to, że bardzo często zdarza się, że klienci nie do końca potrafią właściwie uplasować zjawisko home stagingu oraz home stagera postanowiłam zestawić ten zawód z innymi zawodami, z którymi najczęściej jest mylony i podkreślić różnice, jakie go charakteryzują.
Architekci wnętrz często mają w swojej usłudze home staging. Czy to znaczy, że wykonują usługę na której się nie znają?

Architekt wnętrz posiada wiedzę, która pomoże uporządkować odpowiednio przestrzeń i zaaranżować ją funkcjonalnie. Pod kątem kompleksowego projektowania wnętrza, w tym planowania rozmieszczenia elektryki i oświetlenia, posiada dużo szerszą wiedzę niż home stager. Jego słabszą stroną w kontekście sprzedaży i wynajmu nieruchomości jest natomiast to, że niekoniecznie musi znać się na samym wynajmie czy sprzedaży oraz czynnikach, które determinują taką transakcję. Architekt wnętrz nie patrzy też tak ściśle na budżet inwestycji jak home stager. Więc zdarza się, że proponuje umeblowanie zbyt drogie do danego rodzaju inwestycji. Architekt nie poprowadzi za klient usługi wynajmu i sprzedaży, więc nie jest odpowiedzią na potrzeby klientów potrzebujących bardziej kompleksowej usługi.
Pośrednicy coraz częściej proponują w swojej usłudze usługę home stagingu. Zdarza się jednak, że sama wizja home stagingu zostaje spłycona do kwestii położenia kilku poduszek lub świeczek (zastosowaniu tylko home stagingu fragmentarycznie), co niestety ani nie podniesie wartości nieruchomości, ani nie przyśpieszy samej transakcji. Zakładając jednak, że pośrednik będzie bardzo dobrze czuł kwestie doboru koloru i tkanin, zaplanuje w sposób funkcjonalny przestrzeń i umeblowanie, jego słabszą stroną z punktu widzenia klienta może być to, że konieczne jest poprowadzenie przez niego samej sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Przygotowanie lokalu pod kątem wizualnym, samo w sobie nie stanowi odrębnej usługi. Home stager natomiast nie musi prowadzić wynajmu oraz sprzedaży. Może wykonać jedynie konsultacje lub koordynację zaplanowanych czynności, a właściciel nieruchomości będzie mógł poprowadzić zarówno sprzedaż jak i wynajem samodzielnie.
GARŚĆ STATYSTYK; AMERYKAŃSKIE I BRYTYJSKIE DOŚWIADCZENIA POKAZUJĄ, ŻE:
80% osób ma problem z wyobrażeniem sobie swoich rzeczy w nowym mieszkaniu, dlatego warto im to zobrazować.

90% osób szuka mieszkania w Internecie. Zainteresowanie nieruchomością wzrasta im lepsze oraz ciekawsze jest zdjęcie. Więc należy swoją ofertę wyróżnić spośród setek innych.

46% klientów chętniej odwiedza nieruchomość po usłudze home stagingu (oglądając ją wcześniej online), w porównaniu do nieruchomości, u których takiej usługi nie przeprowadzono. Czy nadal zastanawiasz się czy warto zainwestować w taką usługę?
10% średnio o tyle wzrasta wartość nieruchomości po przeprowadzeniu home stagingu. Należy jednak liczyć to od realnej ceny nieruchomości, nie od oczekiwań lub marzeń właściciela.

40% średnio o tyle czasu skraca się czas sprzedaży nieruchomości. Czy w zaoszczędzonym czasie twoje pieniądze nie mogą lepiej pracować i zarabiać?

30 sek. około tyle czasu potrzebuje potencjalny klient, by stwierdzić czy nieruchomość mu się podoba, czy jest zainteresowany kupnem, czy też nie. Czasu jest niewiele, należy go bardzo dobrze wykorzystać.


PS. KONIECZNIE ZAJRZYJ NA STRONĘ MARTYNY, DOWIESZ SIĘ TAM WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT HOME STAGINGU ORAZ KSIĄŻKI NA TEN TEMAT! :-)
29/06/2020