Blog

44 Skuteczne sposoby na podwyższenie zdolności kredytowej

Praktyczny Poradnik "Tajna Broń Kredytobiorcy"
1. Zaplanuj całe przedsięwzięcie wcześniej! Dzięki temu unikniesz wielu „wpadek" mających wpływ na decyzję kredytową.

2. Sprawdź swoją zdolność kredytową w różnych bankach. Każdy bank liczy ją inaczej. Różnice między bankami mogą sięgać nawet setek tysięcy złotych!

3. Zadbaj o historię kredytową. Najlepiej mieć w swojej historii zobowiązania zarówno zamknięte, jak i te w dalszym ciągu pozostające do spłaty. Zobowiązania spłacaj terminowo!

4. Nie aplikuj o pożyczkę zbyt często. Im więcej zapytań kredytowych widnieje w BIK, tym mniejszą będziesz miał zdolność kredytową.

5. Spłać część dotychczasowych zobowiązań lub zaznacz we wniosku, że spłacisz je po otrzymaniu decyzji kredytowej. O jakie zobowiązania chodzi? Przede wszystkim te, które można spłacić/zamknąć. Reszta zależy od Ciebie. Każde zobowiązanie ma wpływ na zdolność kredytową.

6. Skonsoliduj obecne kredyty lub ich część pod wnioskowany kredyt hipoteczny. Konsolidacja polega na zamianie kilku różnych, już wypłaconych i jeszcze niespłaconych kredytów w jeden, z jedną ratą. Konsolidacji towarzyszy zazwyczaj wydłużenie okresu kredytowania, a co za tym idzie, zmniejszenie raty kredytu/ ów. Im mniejsze zobowiązanie, tym większa zdolność kredytowa.
7. Zrefinansuj obecne kredyty. Refinansowanie polega na spłacie kredytu/ów za pomocą kredytu zaciągniętego w innym banku. Innymi słowy, przenieś kredyt do innego, tańszego banku.

8. Daj się poznać. Jeżeli wiesz, w jakim banku chcesz uzyskać kredyt, załóż tam wcześniej konto. Robiąc obrót na rachunku bankowym, zwiększasz swoją wiarygodność w oczach banku. Może to wpłynąć na oprocentowanie przyszłego kredytu.

9. Zwiększ obrót na rachunku firmowym – jak już pisałem, część banków może oprzeć zdolność kredytową na obrocie na rachunku. Za obrót bank uznaje przede wszystkim wpływy. Teraz najważniejsza rzecz. Są i takie banki, w których możesz przesyłać w koło pieniądze pomiędzy swoim kontem ROR a kontem firmowym (nawet w obrębie tego samego banku), znacznie podwyższając wpływy, a tym samym swoją zdolność kredytową. Ten sposób dotyczy przede wszystkim działalności gospodarczej (rzadziej spółek).

10. Dołącz dodatkowych kredytobiorców/ wnioskodawców. Każdy dodatkowy kredytobiorca dołączony do wniosku o kredyt potencjalnie podwyższa Twoją zdolność kredytową. Ważne, aby sam ową zdolność miał.

11. Zmniejsz liczbę osób w gospodarstwie domowym. Zastanów się, czy wszystkie osoby w gospodarstwie domowym, oceniając pod kątem zdolności kredytowej, faktycznie do niego należą. Banki sprawdzają liczbę osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym poprzez: oświadczenie we wniosku o kredyt, wyciąg bankowy, PIT, portale społecznościowe.

12. Wstąp w związek małżeński. Większość banków potraktuje związek partnerski jak jedno gospodarstwo domowe, są od tego jednak wyjątki. W stanie małżeńskim miesięczne koszty utrzymania mogą się znacząco obniżyć.


Pozostałe sposoby znajdziecie w moim autorskim poradniku "Tajna Broń Kredytobiorcy. Kredyt hipoteczny od A do Z"

Tutaj możecie nabyć książkę w wersji drukowanej lub w formie ebook'a.
Jeśli masz pytania napisz do mnie, chętnie na nie odpowiem!

Pozdrawiam, Ronald! :)


kontakt@rmkredyty.pl

Fragment książki "Tajna Broń Kredytobiorcy. Kredyt Hipoteczny od A do Z" Warszawa 2019